PR Black Elephant Gin Essence 5 liter

Skickas direkt
Bara 2 kvar
SKU
341732
Kort beskrivning

PR Black Elephant Gin Essence 5 liter – 187,5 liter gin för proffs

PR Black Elephant Gin Essence ger en elegant, ljus gin med citronskal, koriander, angelika, lakritsrot och iris över en mild enbärsbotten – och kan även smaksätta såser och alkoholfria drinkar.

5 liter essens räcker till 187,5 liter färdig gin. Instruktioner finns på etiketten.

För restauranger, evenemangsbolag och småskaliga producenter.

1 932,00 kr
  • Köp 2 för 1 739,00 kr styck och spara 10%
  • Köp 4 för 1 456,00 kr styck och spara 25%
  • Köp 5 för 1 432,40 kr styck och spara 26%

PR Black Elephant Gin Essence 5 liter

När literflaskorna tar slut för fort är det dags för dunken. Fem liter essens motsvarar 187,5 liter färdig gin – nog för en hel säsong på en välbesökt uteservering eller en lång rad evenemang.

Smakprofil

Profilen är lätt och parfymerad utan att bli söt: citron, korianderfrö och irisrot i doften, mandel och lakritsrot som ger silkig munkänsla, och kubeb- och paradiskornspeppar som krydda i den rena finalen. Drycken blir helt klar.

Så gör du

Blandas med neutral sprit eller vodka. 5 liter räcker till 187,5 liter färdig gin. Instruktioner finns på etiketten.

Serveringstips

  • Husgin till GT-menyer med olika garnityr.
  • Stora batcher av fizzar och collins-drinkar till catering.
  • Alkoholfria gin- och tonicdrinkar med ginsmak.
  • Ginsmak i marinader, gravad fisk och citrussåser.

Om essensen

Jämn kvalitet och hög koncentration ger låg kostnad per glas och liten lageryta. Samma recept som övriga Black Elephant-storlekar.